Bel Ağrısından Korunmak İçin Günlük Yaşamda Dikkat Etmeniz Gerekenler
07
Ara

Bel Ağrısından Korunmak İçin Günlük Yaşamda Dikkat Etmeniz Gerekenler

Günlük hayatta yapılan ve hiç önemsenmeyen pek çok hareketin aslında insan vücuduna çok fazla zararı vardır. Arkaya doğru aniden eğilme, öne eğilerek eşya kaldırma veya ağır bir omuz çantası kullanma gibi tercihler ciddi bel ve sırt ağrılarına neden olabilir. Günlük hayattaki bazı davranışları değiştirerek bel ağrılarından korunmak mümkün ve çok kolaydır.

Sırt Çantası Kullanın

Sırt çantası kullanmak yükün sırtın iki tarafına eşit dağılmasını sağladığı için bel ağrılarını önler. Tek taraflı askılı çantaları sadece hafif oldukları zaman kullanmaya özen gösterin. Bilgisayar, kitap ve ağır eşyalar taşımak için kesinlikle omuz çantası kullanmayın.

Ağır Eşyalara Dikkat

Bel ağrısının önüne geçmek için eşyaları doğru bir şekilde kaldırmak gerekir. Öne doğru eğilmek yerine dizleri kırıp çömelmek ve eşyayı kaldırırken ağırlığı bele değil bacaklara vermek önemlidir.

Duruşunuzu Düzeltin

Gün içerisinde nasıl durduğunuz bel ağrınız ile doğrudan ilgilidir. Rahat bir şekilde oturmak konforunuzu ve yaşam kalitenizi arttırır. Omurganızı desteklemek için otururken belinizin arkasına ince bir yastık koyun. Duruşunuzun dik olması ve omuzlarınızın doğru konumda olması bel ağrınızın azalmasında oldukça etkilidir.

Ayakta Dururken Hareket Edin

Uzun süre ayakta sabit duran kişilerin yoğun bir şekilde bel ağrısı olduğu bilinmektedir. Sırttaki baskıyı azaltmak için ayak bileklerini hareket ettirmek, omuzları geriye atmak ve dik durmak çok önemlidir. Uzun süreli ayakta kalanlar kısa süreli molalar verip yürüyüş yapmalı ve esneme hareketleri ile sırtta meydana gelen baskıyı azaltmalıdır.

Spor Yapın

Düzenli olarak egzersiz, yoga ve pilates yaparak bel ağrılarından kurtulabilirsiniz. Özellikle bazı egzersiz türleri sırt ve bel ağrıları için çok ciddi olumlu etkilere sahiptir. Elbette sürekli devam eden bel ağrısı olanlar öncelikle uzman bir hekim tarafından muayene edilmelidir. Muayene sonucunda doktor yönlendirmesi ile egzersiz yapmak daha rahat etmenizi sağlar.

Ani Hareketlerden Kaçının

Ani yapılan hareketler bel ve sırt ağrılarının ortaya çıkmasına, mevcut ağrının şiddetlenmesine neden olur. Kontrollü ve yavaş hareket etmek vücudunuzu koruyacağından dolayı hareket ederken dikkat etmelisiniz.

By

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir