Bel Ağrısından Korunmak İçin İdeal Duruş Nasıl Olmalıdır?
09
Ara

Bel Ağrısından Korunmak İçin İdeal Duruş Nasıl Olmalıdır?

Bel ağrısından kendinizi korumak, mevcut ağrıyı gidermek için öncelikle duruşunuzu düzeltmeniz gerekir. İyi bir duruşa sahip olursanız bel ağrılarından rahatlıkla kurtulabilirsiniz. İyi duruş oturma, yatma, yürüme ya da ayakta kalma pozisyonlarının tamamında omurgaya en az yük bindirecek şekilde durmaktır. Doğru duruş eklemlerin zorlanmadığı, omurganın doğal pozisyonunda olduğu ve omurgadaki tüm yapıların minimum düzeyde zorlandığı duruştur. Bu duruşta yaşam kaliteniz artar, kolay yorulmazsınız ve bel ağrılarından kurtulabilirsiniz.

Duruşunuzu Nasıl Düzeltirsiniz?

Fiziksel Olarak Duruş Düzeltme

Sağlıklı ve güçlü bir vücuda sahip olmanız önemlidir. Kondisyonunuzu yükseltir ve bel kaslarınızı güçlendirecek, esnetecek hareketler yaparsanız fiziksel açıdan duruşunuzu daha kolay düzeltebilirsiniz.

Ayakta Durma

Ayakta dururken duruşunuzun düzgün olması için dizlerinizin düz durması gerekir. Göğüs önde, omuzlar geride ve karın içerde olan duruş en doğru ayak duruşudur. Doğru bir şekilde ayakta dururken başınızı da dik tutarak, karşıya bakmanız gerekir. Bu sayede boyun, sırt ve bel ağrılarından kurtulabilirsiniz. Uzun süre ayakta kalanlar bel ağrısına engel olmak için belirli aralıklarla hareket etmeli, hareket etme şansları yoksa ayak bileklerini hareket ettirerek bel bölgesinin rahatlamasını sağlamalıdır.

Oturma

Otururken doğru duruş pozisyonunda olmak için sırt kısmı yüksek ve mümkünse beli destekleyen bir sandalye kullanmak gerekir. Ayakların yere değmesi ve yer ile paralel olması önemlidir. Bacak bacak üstüne attığınız zaman duruşunuz bozulacağı için bu şekilde oturmamalısınız. Masa başında çalışırken dik durmak, öne yaslanmamak ve sandalyeye dayanmak doğru bir şekilde oturmanıza yardımcı olur. Eğer masa başında otururken bilgisayar kullanıyorsanız ekranınızın göz hizasında olmasına dikkat etmeniz de duruşunuzu düzeltmeniz açısından önemlidir.

Yatma

Yatarken vücudunuzun doğal şeklini bozmamaya özen gösterin. Çok yüksek ya da çok alçak yastık kullanmak duruşunuzu bozar ve yorgun bir şekilde uyanmanıza neden olur. Uyurken dizlerin altına ufak bir yastık koymak omurganızın doğal bir şekilde durmasına yardımcı olur. Doğru duruş pozisyonunda yatmak için sırt üstü ya da yan yatmalısınız. Yan yatarken bacakların arasına yastık yerleştirmek ve iki bacağı hafifçe kırmak duruşunuzun daha konforlu olmasına yardım eder.

By

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir