Belde Yanma Şeklinde Ağrı Olması Neyin Habercisi?
26
Kas

Belde Yanma Şeklinde Ağrı Olması Neyin Habercisi?

Bel bölgesinde çeşitli sinirler üzerinde oluşan uzun süreli baskılar bu sinirlerde harabiyete yol açar. Sonuçta belde ağrı, uyuşma ve yanma gibi problemler ortaya çıkar. Uzun süre boyunca hareketsiz kalan kişilerde yanma problemleri daha fazla görülmektedir. Belde yanma problemi her yaştan kişide görülebilmektedir. Bel yanması ilk ortaya çıktığında önemsenmediği takdirde ileride daha büyük problemlere yol açabilir. Ancak günlük hayatta yapılabilecek ufak tefek değişikliklerle bu ağrı ve yanmaların önüne geçilebilir.

Bel Yanmasına Neden Olan Faktörler

Çalışma ortamı, duruş bozuklukları, günlük yapılan yanlış hareketler, yatak seçimi gibi unsurlar bel yanmasına ve bel ağrılarına neden olabilmektedir. Bu yanmalar ilk olarak belin bütün bölgesinde hissedilir. Daha sonra ise hafif bir şekilde bel ve sırtta ağrılar görülmeye başlar. Bu ağrıların şiddetleri önlem alınmadığı takdirde artış gösterir. Bel bölgesinde yanma ve şiddetli ağrılar aniden ortaya çıkabilmektedir. Bel yanmasına neden olan faktörler belirlenip, ortadan kaldırıldığında genellikle bel ağrıları da ortadan kalkmaktadır. Tedavi edilmeyen ve uzun süren bel ağrıları ise kronikleşme gösterebilir.

Belde Yanma Tedavisi

Belde yanmalar meydana geldiğinde ilk olarak bunun nedeninin tespit edilmesi gerekmektedir. Bel ağrıları genel olarak 1-2 günlük kısa bir istirahatten sonra ortadan kalkmaktadır. Ancak kişi yaşamında bazı değişiklikler yapmadığı takdirde bu ağrılar yeniden görülebilmektedir. Duruş bozukluklarının giderilmesi, bel bölgesi için düzenli egzersizlerin uygulanması, yatak seçiminin doğru yapılması ve genel vücut sağlığına dikkat edilmesi genel olarak rahatsızlığın ortadan kalkmasını sağlamaktadır. Doğru oturma, kalkma ve doğru yatış pozisyonlarını uygulamak, ani hareketlerden kaçınmak da alınabilecek önlemlerin arasında yer almaktadır. Diğer hastalıklardan kaynaklanan bel ağrıları ise bu rahatsızlık ortadan kaldırıldığında kendiliğinden yok olmaktadır. Bel ağrılarına dikkat edilmediği ve zamanında tedavi yapılmadığı takdirde daha büyük problemler de görülebilmektedir. En iyisi vakit kaybetmeden bir uzman doktora muayene olmaktır.

By

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir