Bele Aniden Ağrı Saplanması Durumunda Ne Yapmalı?
30
Kas

Bele Aniden Ağrı Saplanması Durumunda Ne Yapmalı?

Ağır bir eşya kaldırırken, aniden dönerken ya da öksürürken veya hapşırırken bir anda ortaya çıkan ve kişinin hareket edememesine yol açan bel ağrıları görülebilmektedir. Bu tarz bir bel ağrısı meydana geldiğinde hemen sırt üstü yatmak ve bacakları dizlerden kırarak karına doğru çekmek gerekir. Bacakların altına birkaç adet minder koyarak gevşemeye çalışmak kısa süreli bir rahatlama sağlamaktadır. Bu gibi ani durumlarda soğuk pres uygulamaları genellikle daha faydalıdır. Ani saplanan ağrılarda sıcak pres uygulanması ağrıların daha da şiddetlenmesine neden olabilir. Ancak ağrılar daha kronik hale geldiğinde sıcak pres uygulaması faydalı olmaktadır.

Ani Bel Ağrısının Nedenleri

Ani bel ağrılarının çok çeşitli nedenleri olabilmektedir. Bu nedenlerin arasında bel fıtığı, omurga çökme kırığı, kireçlenme, kanal darlığı, çeşitli enfeksiyonlar, travmalar, tümörler, omurgada şekil bozuklukları, kemik erimesi, kas romatizması ya da mide, bağırsak ve diğer iç organ hastalıkları sayılabilir. Ağrının nedeni kesin olarak tespit edildikten sonra tedaviye geçilir ve kesin sonuç o zaman alınır. En iyisi bir uzman doktora vakit kaybetmeden muayene olmaktır.

Ani Bel Ağrısından Korunma Yöntemleri

Eğer yaşanan bel ağrısı bir hastalığın sonucu olarak ortaya çıkmıyorsa, bu durumda alınacak bazı önlemler ile bel ağrılarının önüne geçilebilmektedir. Gün içerisinde uzun süre hareketsiz kalmamak, doğru pozisyonda oturmak ve yatmak, omurganın doğal S şeklini korumak ani bel ağrılarının ortaya çıkmasını engellemede yardımcı olur. Ayrıca yatarken vücudu destekleyen yatak tercihi de hem ani hem de kronik bel ağrılarının yaşanmasını azaltır. Ayrıca bel için özel olarak geliştirilen egzersizleri yapmak önemlidir. Günde 5-10 dakika boyunca bu egzersizleri yaparak bel kaslarını daha güçlü hale getirebilirsiniz.

By

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir