Fizik Tedavi Bel Fıtığını Geçirir Mi?
24
Kas

Fizik Tedavi Bel Fıtığını Geçirir Mi?

Bel fıtığının farklı evreleri bulunmaktadır. Özellikle başlangıç evrelerinde fizik tedavi önemli bir rol oynamaktadır. Özellikle ağrı kesici ilaçlar ile rahatsızlık ortadan kalkmadığında ve cerrahi müdahalenin erken olduğu durumlarda fizik tedavi, bel fıtığından muzdarip olan kişilerin ağrılarının giderilmesinde yarar sağlamaktadır. Fizik tedavi bel fıtığı olan pek çok hastada hissedilen ağrıların daha şiddetlenmesinin önüne geçer. Ancak cerrahi dışı metotlarla iyileşmeyen bel fıtığının ilerleyen evrelerinde ameliyat kesin çözüm olarak düşünülmektedir. Bel fıtığı rahatsızlığında son çare olarak cerrahi müdahale tavsiye edilmektedir. Hastaların çoğunda yaşantıda gerekli değişiklikleri yapmak ya da fizik tedavi almak yeterli olmaktadır.

Fizik Tedavi Yöntemleri

Bel fıtığı rahatsızlığında uygulanan birçok fizik tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bu tedavi yöntemlerinin bazılarında çeşitli cihazlar kullanılırken bazı durumlarda masaj yöntemleri yeterli olmaktadır. Fizik tedavi yöntemlerinde son yıllarda gelişen teknoloji ile beraber dikey traksiyon cihazı belde doğal bir çekme işlemi uygulayarak önemli gelişme sağlamaktadır. Ayrıca spinal dekompresyon cihazları da fıtıklaşan diskin üzerinde oluşan baskıyı azaltarak fıtık tedavisinde yardımcı rol oynamaktadır. Bunların dışında derin doku masajı, sıcak ve soğuk terapi, hidroterapi ve ozon tedavisi yöntemleri de fizik tedavi çeşitleri arasında yer almaktadır.

Hangi Durumlarda Fizik Tedavi Tercih Edilmelidir?

Bel fıtığının farklı evrelerinde farklı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Belde hafif ağrıların başladığı ve diskin fıtıklaşmasının çok ilerlemediği durumlarda çeşitli ağrı kesiciler kullanmak, günlük hayatta basit değişiklikler yapmak fıtığın daha da ilerlemesini engellemektedir. Fıtıklaşmanın ilerlediği evrede ise ağrı kesiciler genellikle etkisiz kalmaktadır. Bu evreye ulaşan ancak ameliyat gerekmeyen hastalarda fizik tedavi çok yararlı olabilmektedir. Genellikle bu evreden sonra uygulanan fizik tedavi ile sağlanan rahatlama kalıcı olmamaktadır ve bazı hastalarda cerrahi müdahale gerekmektedir. Cerrahi dışı metotlarla iyileşmeyen ileri evredeki bel fıtığı hastalarında ise kesin çözüm ameliyattır. Tecrübeli ekibimizin yaptığı bel fıtığı ameliyatlarında felç riski yoktur ve ameliyat sonrasında bel fıtığının nüks etme riski oldukça düşüktür.

By

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir