Yatarken Belde Ağrı Oluyorsa Ne Yapmalı?
03
Ara

Yatarken Belde Ağrı Oluyorsa Ne Yapmalı?

Günümüzde her 100 kişiden 80’i ömrünün bir kısmında bel ağrısı ile tanışmaktadır. Görülen bu ağrıların büyük bir kısmı ortalama 6 hafta içerisinde kendiliğinden geçmektedir. Bel ağrısı; kas spazmları, bel kayması, kireçlenme, kemik erimesi, travma, romatizma, bel fıtığı, dar kanal ve daha birçok nedenden kaynaklanmaktadır. Günlük hayatında genelde hareketsiz olan kişiler bel ağrılarına çokça yakalanmaktadır. Genellikle masa başı çalışanlarda ya da şoförlük gibi meslek gruplarında da sürekli olarak aynı pozisyonda kalındığı için bel ağrısı görülebilmektedir. Günlük fiziksel aktiviteler sonucu ortaya çıkan bel ağrıları genellikle kolay bir şekilde kontrol altına alınabilir. Bir hastalık sonucu ortaya çıkan bel ağrılarında ise rahatsızlığın tedavi edilmesi, bel ağrısını da ortadan kaldırmaktadır.

Doğru Yatak Seçimi

Yatarken kendini gösteren bel ağrıları genellikle yataktan ya da yanlış yatış pozisyonundan kaynaklanmaktadır. Bu nedenle yatağı ve/veya yatış pozisyonunu değiştirmek bel ağrısının da ortadan kalkmasını sağlar. Vücudu destekleyen yatakların kullanılması son derece önemlidir. Çok yumuşak yataklar vücudu yeterince desteklemediği için bazen ağrılara neden olmaktadır. Çok sert yataklar da vücudu rahat ettirmez ve bu yüzden yine ağrıların ortaya çıkmasına neden olur. Kişiden kişiye değişmekle birlikte vücudu destekleyen, orta sertliğe sahip, kaliteli ortopedik yataklar tercih edilmelidir. Yatağın alınmadan önce mutlaka alan kişi tarafından denenmesi gerekmektedir.

Doğru Yatış Pozisyonu

Yanlış yatış pozisyonundan dolayı omurga üzerine aşırı yük binmesi sonucu ortaya bel ağrıları çıkmaktadır. Yanlış pozisyonda uyumak omurga etrafında yer alan bağların ve kasların aşırı gerilmesine neden olur. Özellikle yüzüstü yatan kişilerde omurga desteklenmediği için bel ağrıları meydana gelmektedir. Sırtüstü yatar pozisyonda, ayakları diz kapağından kırarak karna doğru çekmek bel ağrılarının önlenmesinde en doğru yatış biçimidir. Bu pozisyonda, doğru yatak ile beraber omurganın S şeklindeki formu korunmuş olur. Yine yan yatar pozisyonda ayakları karna doğru çekerek cenin pozisyonunda yatmak en doğru yatış biçimlerinden birisidir. Bu şekilde yatarak bel ağrılarının önüne geçilmesi mümkündür. Sırtüstü yatar pozisyonda bacakların bir yastıkla desteklenmesi bel bölgesinin dinlenmesini sağlayacaktır.

By

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir