Yürürken Belde Ağrı Oluyorsa Ne Yapmalı?
05
Ara

Yürürken Belde Ağrı Oluyorsa Ne Yapmalı?

Bel ağrısı, baş ağrısından sonra en sık görülen ağrıdır. Bel ağrısının birçok basit nedeni olduğu gibi kompleks nedenleri de olabilir. Genel olarak bel ağrıları bir süre yatak istirahatinden sonra geçmektedir. Belde görülen ağrıların çoğu fiziksel aktivite esnasında daha şiddetli hale gelmektedir. Herhangi bir hastalığın belirtisi olmayan bel ağrıları doğru hareket etme ve düzenli egzersiz ile ortadan kalkabilmektedir. Eğilip kalkarken, yürürken ya da bir ağırlık kaldırırken ortaya çıkan bu ağrılarda çevre şartlarına dikkat etmek ve ağrıya neden olan durumu ortadan kaldırmak yeterlidir.

Doğru Ayakkabı Seçimi

Yürüme işlemi için ayakkabı seçimi son derece önemlidir. Doğru ayakkabı seçimi yürürken kişiyi rahat ettirir. Yürünen zeminin sertliğine ve eğriliğine göre vücudun denge merkezi her adımda yeniden ayarlanır. Omurganın şekli de bu bilgiler doğrultusunda değişir. Özellikle bayanların giydiği topuklu ayakkabılar vücudun dengesini alt üst etmektedir. Topuğun normal pozisyonundan daha yüksekte olması vücudun bütün ağırlığının ayak parmaklarının üzerine binmesine ve omurganın öne doğru eğilmesine neden olur. Normal bir ayakkabı giyerken vücudun ağırlığının çoğunun topuklara, azının ise parmak bölgesine düzenli bir şekilde dağılması gerekir. Alınan ayakkabıların topuklarının en fazla bir buçuk santimetre yüksekte olması önerilmektedir.

Yürüme Şekli

Vücuttaki duruş bozuklukları da bel ağrılarının büyük bir çoğunluğunda birincil neden olarak öne çıkmaktadır. Yürürken vücudun dik bir şekilde durması, öne veya arkaya doğru eğilmemesi gerekmektedir. Bu eğilmelerde kaslarda gerginlik ve ağrı ortaya çıkabilmektedir. Yürüme esnasında direkt olarak karşıya bakmak ve boynu eğmemek de son derece önemlidir. Çenenin yere paralel durması, yürürken belde ve boyunda ağrının ortaya çıkmasını engeller. Yürüyüş esnasında kalçaların doğal hareketlerini yapmalarına izin vermek gerekmektedir. Adım atarken önce topuğun sonra parmak uçlarının yere basması vücut ağırlığının ayak tabanına doğru bir şekilde dağılmasını sağlar.

By

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir