Spinal Tümör Ameliyatı

spinal tümör ameliyatı

Spinal tümörler veya omurilik tümörleri; omurilikteki sinir elemanları, bağ dokuları ya da omurgayı oluşturan kemik dokusundan gelişen tümörlerdir. Spinal tümörler omuriliğe ileri derecede baskı yapabilecekleri için felce ve yaşamı tehdit eden durumlara neden olabilirler. Erken tanı ve tedavi çok önemlidir. Spinal tümörlerin tedavisinde özel cerrahi teknikler kullanılmaktadır.

Omuriliği saran zarın dışında yer alan tümörlere ekstra-dural spinal tümör denir. Omuriliği saran zarın içinde ve omuriliğin dışında kalan tümörlere intra-dural ekstra-medüller tümör, omuriliğin içindeki tümörlere de intra-dural intra-medüller tümör adı verilir.

Spinal Tümör Belirtileri Nelerdir?

Spinal tümörler iyi ya da kötü huylu olabilir. Bu tümörler ağrı, uyuşma, kuvvet kaybı, idrar ve büyük abdest kontrolünün bozulması gibi belirtilerle kendilerini gösterebilirler. Ortaya çıkan ağrı geceleri uyurken ya da egzersiz yaparken artış gösterir. Tümör boyun bölgesinde bulunuyorsa ağrı omuz ve kollara yayılırken, bel ve sırt bölgesinde ise kalçaya, bacaklara yayılır. Spinal tümörün belirtileri tümör büyüyüp sinirlere, damarlara, omuriliğe ve çevre dokulara baskı yapmaya başladığı zaman ortaya çıkar. Spinal tümörün omuriliğe baskı uygulaması, hayati tehlikeye neden olduğundan erken teşhis çok önemlidir.

Spinal tümörler kollarda ve bacaklarda güç kaybı veya hissizliğe neden olabilir. Yürümede zorluk, idrar tutamama, bağırsak kontrolünün kaybedilmesi gibi belirtiler de spinal tümör belirtisi olabilir. Spinal tümörlerde ağrı ve ısı duyusunun kaybolması ya da felç durumu da ortaya çıkabilir.

Spinal Tümör Tanısı Nasıl Yapılır?

Spinal tümör tanısında görüntüleme yöntemi olarak öncelikle MR kullanılır. Bu yöntem sayesinde tümörün pek çok özelliği tespit edilir. Cerrahi müdahale için planlama yapıldığında ise ilaveten bilgisayarlı tomografi ile inceleme yapılabilir.

Spinal Tümör Ameliyatı Nasıl Yapılır?

spinal tümör ameliyatı nasıl yapılır?

Hassas olan bu bölgede yapılan ameliyat mutlaka uzman bir doktor tarafından gerçekleştirilmelidir. Öncelikle hastaya zarar vermemek ve ilave defisit oluşturmamak gerekir. Cerrahi esnasında ciltten itibaren mikroteknik ile çalışmak büyük avantaj teşkil eder. Ayrıca operasyonu gerçekleştiren cerrahın tecrübesi de çok önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir