Bel Ağrısı Olanların Dikkat Etmesi Gerekenler
08
Eki

Bel Ağrısı Olanların Dikkat Etmesi Gerekenler

Bel ağrısı yaşayan kişiler, bu ağrılardan kurtulmak için bazı hususlara dikkat etmek zorundadırlar. Uzman kontrolünde olsanız bile yaşam kalitenizi arttırmak için günlük yaşantınızda yapmanız ve yapmamanız gereken hareketleri bilmelisiniz. Bu konuda “bel sağlığı için 100 tavsiye” çok önemlidir. Fazla kilo, düzensiz beslenme, ani hareketler yapma, kalitesiz uyku ortamı, hamilelik ve spor yapmama gibi nedenlerden dolayı bel ağrısı sorunu ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bel ağrınız varsa, sık sık bu ağrının tekrarlaması söz konusuysa günlük aktivitelerinizi düzenleyerek bu durumdan kurtulabilirsiniz.

Bel Ağrısı Olanların Yapması Gerekenler

Bel ağrısı varsa buna nelerin neden olduğunu öğrenmelisiniz. Fazla kilo bel ağrısına neden olur. Eğer doktorunuz kilo fazlanız olduğunu söylüyorsa düzenli bir beslenme programı ile kilolarınızdan kurtulabilirsiniz. Fazla kilolardan kurtulmak bel ağrısının azalmasına hatta kaybolmasına yardımcı olur. Ortopedik yatakta uyumak bel ağrılarının azalmasında etkilidir. Omurgayı destekleyen ve vücudun şeklini alan yataklar hem uyku kalitenizi arttırır hem de ağrılarınızı azaltır. Sırt üstü yatmak bel ağrısına iyi gelir. Dizlerin altına ufak boyutlarda bir yastık koyarak dizleri kıvırmalısınız. Bu sayede bel ağrınızı azaltabilirsiniz. Yan yatarak uyuyanlar ise bacaklarının arasına bir yastık koyarak bacaklarını hafifçe karınlarına doğru çekerek uyumalılar. Bu yatış pozisyonu da bel ağrılarının azalmasında yardımcı olur. Yüzmek, yürümek, pilates, yoga yapmak ve namaz kılmak bel ağrılarına iyi gelen aktiviteler arasında yer alır. Düzenli olarak spor yaparak bel ağrılarından kurtulabilirsiniz.

Bel Ağrısı Olanların Yapmaması Gerekenler

Bel ağrısı bulunanlar yüzüstü yatmamalıdır. Sert mukavva ya da tahta üzerine yatmamak gerekir. Ortopedik yataklar tercih edilmelidir. Yataktan aniden kalmak doğru değildir. Yerden kaldırdığınız eşyaları tek elle ya da öne doğru eğilerek kaldırmak da yapmamanız gerekenler arasında yer alır. Sağa, sola, öne ya da arkaya ters bir şekilde aniden eğilmeye ve dönmeye çalışmak bel ağrısının ortaya çıkmasına neden olacağından bu hareketlerden olabildiğince kaçınmalısınız. Bel ağrısı olanların sigara kullanmaması gerekir. Sigarada bulunan nikotinin bir etkisi de kan damarlarını daraltarak oksijenin dokulara yetersiz bir şekilde gitmesine neden olmaktır. Bu durumda omurgada bulunan yapılar kolayca bozularak bel ağrısına yol açabilir. Bunun önüne geçmek için sigarayı bırakmanız gerekir.

By

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir