Beli Ağrıyanlar Nasıl Oturmalı?
19
Ara

Beli Ağrıyanlar Nasıl Oturmalı?

Beli ağrıyanlar oturma, ayakta durma ve yatma pozisyonlarına dikkat ederek daha konforlu bir hayat sürebilirler. Yaşam kalitenizi yükseltecek ideal oturma pozisyonu ile bel ağrılarından kurtulabilirsiniz.

Doğru Oturma Pozisyonu

Otururken sırtınızı dik tutmak önceliğiniz olmalıdır. Omurganın doğal duruşunu bozmayacak şekilde dik durmanızı sağlayacak bir pozisyonda oturmalısınız. Oturduğunuz sandalyenin ya da koltuğun bel bölgesine destek koyarak duruşunuzu daha sağlıklı bir hale getirebilirsiniz. Masa başında öne doğru yaslanmak ve eğilmek duruşunuzu bozar ve bel ağrısına neden olur. Otururken omuzları kasmamak ya da öne doğru itmemek gerekir. Omuzları geriye doğru yasladığınız zaman dik duruşunuz bozulmaz. Uzun süre oturarak çalışanlar 20 dakikada bir ayağa kalkıp esneme hareketleri yapmalıdır. Bu sayede omurganın sürekli aynı pozisyonda kalmasını engellemiş olursunuz. Otururken ayaklarınız yere basmalı, kollarınız ve bacaklarınız yere paralel olmalı. Bu sayede duruşunuzu uzun süreli olarak konforlu tutabilirsiniz.

Beli Ağrıyanlar İçin Oturma Düzeni

Düzgün bir şekilde oturduğunuz zaman omurgaya binen yükü azaltır ve bel ağrılarınıza çözüm bulursunuz. Masa başında çalışırken ekranınızdaki görüntülerin yeterli boyutta olması çok önemlidir. Ekrana uzaklığınızın 50 ila 70 santimetre aralığında olması tavsiye edilir. Bu aralıkta rahat görebileceğiniz ekran boyutunu tercih etmelisiniz. Ekran üzerinde toz ya da leke olması ekrana bakarken öne doğru eğilmenize neden olacağı için ekran temizliğine özen göstermelisiniz. Ekranın üst kenarının göz hizasında olması çok önemlidir. Bu sayede dik duruş pozisyonunuz bozulmaz. Bilgisayarda yazı yazarken kolları yere paralel tutmak ve bilekleri bükmemek duruşunuzun bozulmasına engel olur. Çalışma düzeninizi iyi bir duruşa sahip olmak için ayarlarken aydınlatmanızı da ayarlamanız gerekir. Aydınlatmanın gölge yapmaması, göze doğrudan gelmemesi önemlidir. Masa başında uzun süre kalmamaya özen gösterin. Her 20 dakikada bir 2 dakikalık molalar hem çalışma veriminizi arttırır hem de bel ağrısına engel olur. Beli ağrıyan kişiler otururken ayak altına bir yükseklik koyarlarsa daha rahat bir şekilde oturabilirler. Sandalyenin çok alçak olmaması, masa ve sandalye boyunun kişiye göre ayarlanması da ideal oturma pozisyonu elde etmek için önemlidir.

By

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir