Bel Ağrısının Sık Rastlanan 10 Nedeni
15
Ara

Bel Ağrısının Sık Rastlanan 10 Nedeni

Çağımızın en sık rastlanan rahatsızlıklarından birisi de bel ağrısı. Bel ağrısında hemen herkesin aklına ilk olarak bel fıtığı rahatsızlığı gelse de aslında bunun birçok nedeni olabilir. Hareketi, oturmayı ve kalkmayı, ayakta durmayı hatta yürümeyi bile zorlaştırabilen bel ağrısı hastaların yaşam kalitesini oldukça düşürmektedir.

Yoğun Tempo

Profesyonel yaşamda hareketsiz kalmak ve yoğun tempo bel ağrısının nedenleri arasında yer almaktadır. Gün içerisinde az hareket etmek eklemlerin esnekliklerini yitirmesine neden olur ve bunun getirdiği rahatsızlıklardan birisi de bel ağrısıdır.

Aşırı Kilo

Aşırı kilo ve obezite birçok rahatsızlığa neden olmaktadır. Kolesterol, diyabet, kalp rahatsızlıklarının yanı sıra aşırı kilodan dolayı bel bölgesine fazla yük binmesi bel ağrısına neden olur.

Yanlış Yatak Seçimi

Günün ortalama olarak 7-8 saati yatakta geçmektedir. Bu da doğru yatak seçiminin önemini bir kez daha göstermektedir. Çok yumuşak yataklar çeşitli kas ağrılarına neden olurken çok sert yataklar vücudu yeterince desteklemez. Orta sertlikte ortopedik yataklar doğru tercihlerin başında gelmektedir.

Stres

Stres vücuda birçok şekilde zarar vermektedir. Bunlardan birisi de stres sonucu bel kaslarının gerilmesidir. Aşırı gerilen bel kasları, zaman içerisinde bel ağrısına neden olmaktadır.

Yanlış Sandalye Seçimi

Günlük yaşamın çoğu bazı insanlar için koltuk ya da sandalyede geçmektedir. Ofiste, bilgisayar başında ya da otomobilde geçirilen zaman boyunca bel üzerine sürekli yük binmektedir. Ara vermeden sürekli olarak düz bir sandalyede ya da koltukta oturmak bel ağrısına neden olur.

Büyük Göğüs

Büyük göğüsler vücudun ön bölümüne aşırı yük bindirdiği için omurganın ön tarafa doğru eğilmesine neden olur. Kadınlarda bel ağrısının en sık nedenlerinden birisi de büyük göğüslerdir.

Kas Ağrıları

Bel ağrılarının çoğu kas kökenli ağrılardır. Çeşitli spor aktiviteleri, ağır bir eşya taşımak ya da uzun bir yolculuk yapmak belde kas ağrılarına neden olur.

Kireçlenme

Yaşın ilerlemesi ile beraber iskelet sisteminde ve eklemlerde meydana gelen dejenerasyonlar zaman içerisinde kireçlenmeye neden olur. Zaman içerisinde oluşan kireçlenmeler bel başta olmak üzere vücudun çeşitli yerlerinde ağrılara neden olabilir.

Bel Fıtığı

Bel ağrısı denince akla ilk gelen rahatsızlık bel fıtığıdır. Omurlar arasındaki disklerin omurlar arasından dışarı çıkmasına, fıtıklaşmasına bel fıtığı denir. Fıtık oluşan bölgedeki sinirlerin sıkışması bel ağrısına yol açar.

Bel Kayması

Omurgayı oluşturan bel omurlarının herhangi bir nedenle diziliminin bozularak birbiri üzerinden kayması sonucu oluşan duruma bel kayması adı verilir. Bel fıtığı ile bel kayması sıkça karıştırılır.

By

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir