Bel Ağrısının Tedavisi Hangi Etkenlere Göre Belirlenir?
17
Ara

Bel Ağrısının Tedavisi Hangi Etkenlere Göre Belirlenir?

Bel ağrılarının tedavi edilmesinde öncelikli olarak ağrının nedenine bakılması gerekir. Ters bir hareket yüzünden meydana gelen bel ağrısı ile kireçlenme yüzünden meydana gelen bel ağrısı aynı şekilde tedavi edilmemelidir. Bel ağrısı tedavisinde kullanılacak yöntemin doğru seçilmesi iyileşme süreci ve sürekliliği açısından çok önemlidir. Bu nedenle bel ağrısı olan kişiler mutlaka uzman bir hekim tarafından muayene edilmelidir. Muayene sonrasında kişinin fiziksel özelliklerine ve ağrısının temel nedenine göre farklı tedavi yöntemleri tercih edilebilir.

Bel Ağrısının Nedenleri

Bel ağrısının nedenleri çok çeşitli olabilir. Genellikle duruş bozukluğu, hareketsizlik ya da ani hareket etme gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkan bel ağrılarının tedavisinde istirahatin yanında soğuk ya da sıcak kompres, ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçlar kullanılır. Eğer bel ağrısının nedenleri daha farklı ise tedavilerin de farklılaşması gerekir. Bel ağrısının farklı nedenleri arasında travmaya bağlı ağrılar, omurga kireçlenmesi, kemik erimesi, doğumsal anomaliler, kemiklere ya da omurgaya yayılmış kanser türleri, böbrek rahatsızlıkları, diğer iç organ hastalıkları, dar kanal ve bel fıtığı gibi daha pek çok rahatsızlık yer almaktadır. Bu tür durumlara bağlı olarak ortaya çıkan ağrıların hepsinde farklı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Fizik tedavi, ilaçla tedavi, enjeksiyon ile tedavi ya da cerrahi müdahale bel ağrısının nedenine göre tercih edilebilecek tedavi yöntemlerinden bazılarıdır.

Bel Ağrısı Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bel ağrısının ortaya çıkış nedeni ile tedavisi doğrudan bağlantılıdır. Kişinin yaşı, cinsiyeti, tıbbi geçmişi ve fiziksel durumu da denkleme eklendiği zaman en doğru tedavi yöntemi ortaya çıkar. Mutlaka uzman hekim muayenesi sonrasında tedaviye karar verilmesi önemlidir. İki günden fazla süren bel ağrılarında mutlaka doktora gitmek gerekir. Bu süreden fazla devam eden ağrıların altında farklı nedenler olabilir. Nedenleri profesyonel şekilde belirlemek, görüntüleme yöntemleri ile sorunun özünü görmek ve doğru teşhis ile birlikte tedaviye karar vermek gerekir. Bel ağrısını hiçbir zaman hafife almamak, erken teşhis koymak ve kısa sürede tedaviye başlamak önemlidir.

By

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir