Bel Ağrısını Evde Geçirmek İçin Önerilen Yöntemler
13
Ara

Bel Ağrısını Evde Geçirmek İçin Önerilen Yöntemler

Bel ağrılarının bir kısmını evde tedavi edebilirsiniz. Bel ağrısı insanların %80’inin hayatında en az bir kez yaşadığı en yaygın ağrılardan birisidir. Bu ağrılarla yaşamak ise bir zorunluluk değildir. Bel ağrısı başladığı anda evde ağrınızı rahatlatacak uygulamalar yaparak kendinizi tedavi edebilirsiniz. Ancak bu noktada unutulmaması gereken bel ağrısı 2 günden fazla sürüyorsa mutlaka bir uzmana gitmek ve muayene olmaktır. Bel ağrısı genellikle duruş bozukluğuna ve ani hareket etmeye bağlı olarak ortaya çıktığı için evde tedavi yöntemleri rahatlıkla denenebilir. Bu tedavileri çok abartmadan uygulamak size yaşam kalitenizi arttıracak bir konfor sunar.

Bel Ağrısı İçin Yapabilecekleriniz

Eğer kısa süreli bel ağrısı şikayetiniz varsa rahat bir pozisyonda dinlemeli, duruşunuza mutlaka dikkat etmelisiniz. Belinize destek sağlayacak yastık veya minderler kullanarak ağrınızı hafifletip kendinizi rahatlatabilirsiniz. Bel ağrısı başladığı zaman sıcak ya da soğuk kompres uygulamaları ile ağrınızı azaltabilirsiniz. Eğer ağrınız bunlara rağmen geçmiyorsa kas gevşetici ve ağrı kesici ilaç kullanabilirsiniz. Bu noktada dikkat etmeniz gereken en önemli unsur kullandığınız ilaçların hafif olması gerektiğidir. Günlük hayatınızda kullandığınız ağrı kesicilerden farklı bir ilaç kullanmamaya özen göstermelisiniz. Belinizi rahatlatmak için esneme hareketleri yapabilirsiniz. Bu hareketleri yaparken yavaş hareket etmeye ve kendinizi zorlamamaya özen göstermelisiniz. Tüm bunlar yanlış harekete, ağır kaldırmaya ve zorlamaya bağlı ortaya çıkan bel ağrılarının hafiflemesinde ve geçmesinde oldukça etkili yöntemlerdir.

Bel Ağrısı Süresine Dikkat

Eğer bel ağrısı 2 günden fazla sürüyorsa ve evde denediğiniz yöntemler işe yaramıyorsa mutlaka bir uzmana gitmelisiniz. Uzman hekimin muayenesinden sonra bel ağrısının gerçek nedeni ortaya çıkar. Doğumsal anomaliler, travmaya bağlı kırık ve zedelenmeler, çeşitli kanser türleri, kireçlenme, bel fıtığı, dar kanal ve kemik erimesi bel ağrısına neden olabilecek rahatsızlıklardan bazılarıdır. Bu rahatsızlıklardan birine sahipseniz bel ağrınız uzun süreli olacaktır. Ağrının şiddeti de dönemsel olarak artarak yaşam kalitenizi düşürür. Bu nedenle bel ağrısını yakından takip etmek ve uzun sürdüğü durumlarda mutlaka uzman doktora gitmek gerekir.

By

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir