Bel Ağrısından Kurtulmak İçin Belimizi Güçlendirmeliyiz
11
Ara

Bel Ağrısından Kurtulmak İçin Belimizi Güçlendirmeliyiz

Sıklıkla bel ağrısı sorunu yaşayanlar uzman hekim muayenesinden sonra hayatlarını tehdit eden ciddi bir hastalıklarının olmadığını öğrendikleri zaman psikolojik olarak rahatlarlar. Ayrıca duruş bozukluğuna ve ters hareket bağlı bel ağrılarından kurtulmak çok kolaydır. Bel ve sırt kaslarını güçlendiren egzersizler yaparak daha sağlıklı bir vücuda sahip olmanın yanı sıra kendinizi her zaman zinde hissedersiniz. Kronikleşen bel ağrılarını ortadan kaldırmak için ufak noktalara dikkat etmek ve spor yapmak genellikle yeterli olacaktır.

Zayıf Sırt Kaslarını Güçlendirin

Bel ağrısı olan insanların büyük bir çoğunluğunun sırt kasları oldukça zayıftır. Sırt kaslarını güçlendirecek egzersizler hem mevcut bel ağrılarından kurtulmanıza yardımcı olurken hem de ilerleyen dönemlerde meydana gelebilecek bel ve sırt ağrıları için önlem almanızı sağlar. Dik bir şekilde oturmak, doğru postüre sahip olmak ve vücut hareketlerini doğru bir şekilde yapabilmek için kas gücüne ihtiyaç vardır. Kasların güçlü olduğu kadar esnek olması da çok önemlidir. Doğru yapılan güçlendirme ve esnetme hareketleri ile hem daha zinde bir vücuda sahip olur hem de bel ve sırt ağrılarından kurtulursunuz. Bel ve sırt kaslarını güçlendirdiğiniz zaman çeşitli faydalar elde edersiniz. Kasların güçlenmesi kan akışını hızlandırır bu da hücrelere daha çok oksijen gelmesi anlamına gelir. Böylece hasarlı bir doku çok daha hızlı bir şekilde düzelir. Ayrıca sağlam bel ve sırt kasları ile günlük hayatınızda çok daha rahat hareket edersiniz. Bu da duruşa ve harekete bağlı bel ağrılarının önüne geçmenize yardımcı olur.

Bel Ağrısı İçin Spor Önerileri

Bel, sırt ve bacak kaslarını güçlendirecek hareketler kendinizi daha sağlıklı ve iyi hissetmenize yardımcı olur. Yürüyüş herkesin kolayca yapabileceği, çok sayıda kas çalıştıran kolay bir aktivitedir. Arkaya doğru esneme, şınav, dizleri göğse çekmek, kedi ve deve pozisyonunda esneme hareketleri sırt kaslarınızı güçlendirerek bel ağrısından kurtulmanızı sağlayacak hareketler arasında yer alır. Uzman hekime muayene olmak ve egzersiz tavsiyeleri almak uzun vadede bel ve sırt ağrılarınız için etkili bir çözüm yolu olacaktır.

By

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir