Bel Ağrısı Sağ Tarafta ise Ne Anlama Gelir?
18
Eki

Bel Ağrısı Sağ Tarafta ise Ne Anlama Gelir?

Bel ağrısı bütün belde meydana gelebileceği gibi belin sağ ve sol bölgelerinde de meydana gelebilir. Bunun pek çok farklı nedeni olduğu bilinir. Sağ tarafta meydana gelen bel ağrısı genel nedenlerin yanı sıra böbrek taşı, apandisit gibi çeşitli sorunlardan dolayı da meydana gelebilir.

Sağ Tarafta Meydana Gelen Bel Ağrısının Temel Nedenleri

Böbrek ağrıları genellikle bel hizasında ve karnın arkasına doğru hissedilen ağrılar arasında yer alır. Bu ağrılar hafif ya da şiddetli olabilir ve yayılabilir. Böbrek taşları, idrar yolu hastalıkları, böbrek apsesi ya da böbrek büyümesi gibi hastalıklar ağrıya neden olabilir. Bu ağrılar sorunun hangi böbrekte olduğuna göre bel bölgesinde ortaya çıkar. Sağ böbrekte meydana gelen sorunlar belin sağ tarafında ortaya çıkar. Bu nedenle bölgesel bel ağrısına farklı rahatsızlıkların neden olabileceğini düşünerek ilgili uzmana danışmak gerekir.

Kadın hastalıkları da bölgesel bel ağrısına neden olabilir. Miyom, endometriyozis, adneksit gibi kadın hastalıkları etki ettikleri bölgeye göre bel ağrısına neden olurlar. Sağ yumurtalıkta meydana gelen hastalıkların belin sağ kısmında daha yoğun ağrıya neden olduğu bilinir. Bu tür durumlarda bölgesel bel ağrısının farklı hastalıkların habercisi olabileceğini göz önünde bulundurarak hareket etmek önemlidir.

Bölgesel Bel Ağrısı Olanlar Ne Yapmalı?

İki ila beş günden fazla süren bel ağrılarında mutlaka doktora danışılması gerekir. Bölgesel bel ağrılarında ise daha kısa sürede doktora gidilmesi önerilir. Tek tarafta meydana gelen bel ağrısı farklı bir hastalığın belirtisi olabileceği için mutlaka erken teşhis ile sorunun önüne geçilmelidir. Bel ağrısı nedenleri oldukça geniş bir yelpazeye sahip olsa da bölgesel bel ağrılarında doktorlar öncelikli olarak o bölgedeki iç organlarda sorun olduğunu düşünerek hareket ederler. Bu sayede herhangi bir rahatsızlığınız varsa daha hızlı bir şekilde teşhis edilebilir. Uzun süren, yaşam kalitesini düşüren bel ağrısı sorununuz olduğu anda mutlaka bir uzmana giderek durumunuzla ilgili bilgi almanız önemlidir.

By

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir