Bel Ağrısı Sol Tarafta ise Ne Anlama Gelir?
20
Eki

Bel Ağrısı Sol Tarafta ise Ne Anlama Gelir?

Bel bölgesinde meydana gelen ağrılar farklı şekillerde olabilir. Bütün bel bölgesini kaplayan ağrının yanı sıra sağ ya da sol bel bölgesinde ortaya çıkan bir ağrı da meydana gelebilir. Bölgesel bel ağrıları oldukça yaygındır. Bel ağrısı sol tarafta ise bu durum farklı hastalıklara işaret etmenin yanı sıra duruş ya da yatış bozukluğu gibi nedenlere de bağlı olabilir.

Belin Sol Kısmında Meydana Gelen Ağrıya Neden Olan Rahatsızlıklar

Bölgesel bel ağrısına neden olabilecek bazı hastalıklar vardır. Böbrek hastalıkları genellikle tek taraflı meydana geldiği zaman bölgesel bel ağrısına neden olabilir. Böbrek taşı düşürmek, böbrek iltihabı ya da böbrek büyümesi gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkan böbrek ağrıları bel bölgesine yansıyabilir. Bu nedenle bölgesel bel ağrılarında daha hassas davranmak gerekir. Bel ağrısı çoğu insanın hayatının belirli bir döneminde yaşadığı sorunlardan birisi olduğu için genellikle çok fazla önemsenmez. Ancak özellikle bölgesel bel ağrıları uzun süreli devam ederse mutlaka bir uzmana muayene olmakta fayda vardır.

Belin sol ya da sağ tarafında ağrı oluşmasına neden olan hastalıklar arasında bazı kadın hastalıkları da yer alır. Miyom, endometriozis gibi daha pek çok rahatsızlıklar bel ağrısına neden olabilir. Bu nedenle bölgesel bel ağrılarında uzman görüşü almak önemlidir.

Bölgesel Bel Ağrılarının Nedenleri

Ani hareket etme, ağır kaldırma, ters hareketler yapma, yatış ya da duruş bozukluğu gibi nedenlerden ötürü bölgesel bel ağrısı şikâyetleri meydana gelebilir. Uzun süren bölgesel bel ağrılarında doktora gitmekte fayda vardır. Bölgesel bel ağrısı uzanınca ya da oturunca azalıyorsa bu durum bel bölgesindeki bir soruna işaret edebilir. Bel fıtığı, dar kanal ya da kireçlenme gibi durumlarda da bölgesel bel ağrıları ortaya çıkabilir. Kesin olarak sonuç almak ve hastalığınız ilerlemeden teşhis konulmasını sağlamak için bel ağrısı sorunlarınızda uzman bir doktora gitmeniz gerekir. Bu sayede hem farklı rahatsızlıklar için erken teşhis koyulmasını sağlamış olursunuz hem de sorunlarınız büyümeden tedavi sürecini başlatarak hastalığı daha kolay bir şekilde atlatabilirsiniz.

By

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir