Bel Fıtığı Ameliyatı Sonrası Cinsel İlişki
16
Kas

Bel Fıtığı Ameliyatı Sonrası Cinsel İlişki

Bel fıtığı, günlük hayatı cinsel hayat da dahil olmak üzere tüm yönüyle kötü bir şekilde etkiliyor. Bel fıtığı kaynaklı bel ağrıları cinsel ilişki esnasında hareketlerin kısıtlanmasına ve güçsüzlük yaşanmasına neden olabiliyor. Bu durum hastayı rahatsız ettiği gibi aynı zamanda karşı cinsten gelen yanıtların da azalmasına yol açmaktadır. Ayaklarda ve bel bölgesinde yaşanan ağrılar hareket kısıtlığı gibi problemlere neden olmaktadır. Bu nedenle bel fıtığı olanların cinsel ilişkiye girerken dikkat etmesi gerekmektedir. Özellikle bel bölgesinin az hareket ettiği pozisyonların tercih edilmesi hastanın daha rahat davranmasını sağlayacaktır.

Ameliyat Sonrası İlişki

Gelişen tecrübe ve teknoloji sayesinde artık bel fıtığı ameliyatlarından sonraki iyileşme süreci son derece kısadır. Hastaların cinsel yaşama geri dönmesi için en az bir haftaya ihtiyacı vardır. Ancak ameliyatın ve fıtığın durumuna göre bu süre daha da uzayabilmektedir. Hastaların ameliyattan sonraki ilk ilişkilerinden önce sıcak bir banyo yapmaları, vücut kaslarının gevşemesine ve ağrıların görülmemesine hizmet etmektedir. Ayrıca cinsel ilişki sırasında beli zorlamayan pozisyonların seçilmesi de son derece önemlidir. Bel bölgesinin bir yastıkla desteklenmesi hastaların daha rahat hareket edebilmesini sağlamaktadır. Ameliyattan sonra omurga üzerine yük bindirmemek son derece önemlidir. Cinsel ilişki öncesi bel bölgesine kas gevşetici sürmek de avantajlı olacaktır.

Ameliyat Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Diğer Şeyler

Hastaların bel fıtığı ameliyatından sonra özellikle yatarken ve kalkarken çok dikkat etmeleri gerekmektedir. Ameliyattan sonraki yaklaşık bir haftalık süreç istirahat dönemidir. Ancak ameliyattan bir iki gün sonra işlerinin başına dönen hastalar da vardır. Bunun yanında özellikle ağır fiziksel aktivite içeren meslekler yapan hastaların dinlenme süreci bazen 45 güne kadar uzamaktadır. Bu süreçte hastalar kısa süreler ile yavaş yavaş yürüyüşler yapabilirler. Yine ameliyattan sonraki ilk 20 gün kadar araç kullanımı ya da oturarak uzun mesafeli araba yolculukları yapılmaması gerekir. Hastaların yaklaşık üç ay sonra yavaş yavaş doktor tarafından önerilen bel egzersizlerini yapmaları ve bel bölgesindeki kasları güçlendirmeleri tavsiye edilir.

By

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir