Bel Fıtığı MR (EMAR) Sonuçları
01
Oca

Bel Fıtığı MR (EMAR) Sonuçları

Halk arasında MR olarak bilinen Manyetik Rezonans, büyük mıknatısların kullanıldığı görüntüleme cihazlarıdır. Radyo dalgalarını kullanan cihaz anatomik yapıları detaylı bir şekilde ortaya koyar, bu yapıları diğer yapılardan ayırabilir, hastalanmış dokular ile sağlıklı dokular arasında görülen farklılıkları saptar. MR son derece zararsız bir görüntüleme yöntemi olduğu için bebekler ve hamileler olmak üzere herkes için kullanılabilir ancak tedbir olması bakımından hamileliğin ilk üç ayında tavsiye edilmemektedir. Bel fıtığı rahatsızlığında MR, teşhis için önemli bir rol oynamaktadır. Uzman hekim tarafından incelenen MR sonuçlarına göre fıtıklaşmanın nerede olduğu ve hangi evrede bulunduğu kolay bir şekilde belirlenebilmektedir.

MR Nasıl Çekilir?

MR cihazına girmeden önce piercing, küpe, yüzük, kemer ve diğer metal eşyaların çıkarılması gerekmektedir. Hasta raylı MR masasına yatırıldıktan sonra makinenin içerisine alınır. MR çekimi esnasında hasta ile MR teknisyeni, özel bir radyo anteni üzerinden konuşabilmektedir. Manyetik Rezonans cihazı çok büyük bir mıknatıstır ve bu mıknatısın oluşturduğu manyetik güçler ile insan vücudunda bulunan atomlar uyarılır. Uyarılmadan sonra görüntülenmek istenen bölgeye radyo frekansı gönderilir. Bu frekanslar bir radyo anteni ile bilgisayara aktarılır ve böylelikle MR görüntüleri elde edilmiş olur. Bel fıtığı için MR çekimleri yaklaşık 10 dakika kadar sürmektedir. Aşırı kilolu olan veya kapalı alanlardan korkan hastalar için açık MR cihazları geliştirilmiştir.

MR Sonuçları

MR sonuçları uzman hekim tarafından incelendikten sonra hastada bel fıtığı olup olmadığı, varsa nerede olduğu ve derecesi söylenebilmektedir. MR raporunda yer alan sonuçlar uzman doktorlar tarafından anlaşılabilecek terimlerle ifade edilir ve normal insanların bu terimleri anlaması oldukça güçtür. MR raporlarında yer alan protrüzyon omurilik kanalı içerisine doğru oluşan belirgin kabarıklık durumlarında kullanılır. Diskin posterior logitidunal ligamanı delip kanal içerisine doğru uzanmasına perfore disk adı verilir. Bu disk parçası omurilik kanalı içine düşerse bunun adına sekestre disk ya da serbest fragman denmektedir. Raporlarda yer alan bir diğer terim olan Bulging ise protfüzyonun daha hafif bir şekline verilen isimdir ve diskin yaygın halde omur kenarlarından taşması anlamına gelir.

By

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir