Bel Fıtığı Nasıl Geçer?
31
Ara

Bel Fıtığı Nasıl Geçer?

Bel fıtığının tedavisi, fıtıklaşmanın durumuna göre değişiklik göstermektedir. Elastiki yapıdaki diskin fıtıklaşarak sinirlere yaptığı baskının şiddetine göre tedavide farklı yöntemler kullanılmaktadır. Hasta sadece bel ve bacak ağrısına sahip ancak ortada herhangi bir güç kaybı, uyuşukluk ya da hareket kısıtlılığı yoksa bel fıtığının henüz başlangıç aşamasında olduğu anlaşılmaktadır. Başlangıç aşamasındaki bel fıtığı rahatsızlıkları kas gevşeticiler, ağrı kesiciler ve yatak istirahati ile kontrol altına alınabilir. Hastalığın ilerlememesi için hasta kitabımızda ve sitemizde belirttiğimiz “Bel Sağlığı İçin 100 Tavsiye” ye uymalıdır. Kullanılacak olan ağrı kesiciler bu safhada önemli ölçüde rahatlama sağlayacaktır. Ancak bel fıtığı, cerrahi müdahale gerektirecek boyutlara ulaştığında ağrı kesiciler ve kas gevşeticiler de dahil pek çok ilaç hastaların rahatlamasında yetersiz kalacaktır.

Fizik Tedavi

İlaçların çok yardımcı olmadığı ancak cerrahi müdahalenin henüz gereksiz olduğu evrelerde fizik tedavi yöntemlerine başvurulmaktadır. Birbirinden farklı fizik tedavi yöntemleri fıtığın bulunduğu bölgeye uygulanarak bel fıtığı tedavi edilmeye çalışılır. Fizik tedavi yöntemleri bel fıtığı çok fazla ilerlememiş hastalarda önemli ölçüde rahatlama sağlar. Fizik tedavi olan hastaların hareket kısıtlılığı önemli ölçüde azalır ve hastalar günlük yaşamlarına kolay bir şekilde devam edebilirler. Fizik tedaviden sonra hastaların bel kaslarını güçlendirecek egzersizler yapması ve bel fıtığını tetikleyecek hareketlerden kaçınması ile uzun vadeli sonuçlar alınabilmektedir.

Cerrahi Müdahale

İlaç tedavisi ve fizik tedavi ile bir sonuç alınamadığı durumlarda cerrahi müdahale gündeme gelir. Halk arasındaki genel kanının aksine cerrahi müdahaleye nadiren başvurulur. Bel fıtığında hastanın durumu müsaitse cerrahi öncesinde başvurulacak cerrahi dışı çeşitli tedavi yöntemleri vardır. Fıtığın durumuna ve hastanın genel sağlık durumuna göre yapılacak olan cerrahi müdahaleye karar verilmektedir. Bel fıtığı ameliyatlarında fıtıklaşan diskin temizlenerek sinir üzerinde oluşturduğu baskıyı ortadan kaldırmak amaçlanmaktadır. Nükleoplasti ilaç ve fizik tedavinin yeterli olmadığı ancak cerrahi müdahalenin yapılacağı evreye henüz gelmemiş olan fıtıklar için tercih edilir. Nükleoplasti yapılacak hastalar çok titizlikle seçilmelidir. Nükleoplasti ile sonuç alınamayan bel fıtıklarında ise son çare olarak cerrahi müdahale gerekir. Bel fıtığı ameliyatları genel olarak klasik açık diskektomi, mikrodiskektomi, mikroendoskopik teknik ve endoskopik bel fıtığı ameliyatı olmak üzere kategorilere ayrılır.

By

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir