Bel Fıtığına Ne İyi Gelir?
29
Ara

Bel Fıtığına Ne İyi Gelir?

Bel ağrısı en çok görülen ağrılardan birisidir. Yetişkinlik döneminde toplumun çoğunluğu en az bir kez bel ağrısı ile tanışmıştır. Bel ağrıları bel fıtığı, dar kanal ya da diğer nedenlerle ortaya çıkmaktadır. Bel fıtığı her ne kadar halk arasında korkutucu bir hastalık olarak görülse de uzman hekimler tarafından çoğunlukla başarılı bir şekilde kontrol altına alınabilmektedir. Özellikle bel fıtığı henüz başlangıç aşamasındaysa bir kaç günlük yatak istirahati ile hastada önemli ölçüde rahatlama sağlanabilmektedir. Günümüzde hemen her yaştan insanda görülebilen bel fıtığı ağrıları genellikle hareket edince artar.

Kompres Uygulamaları

Özellikle ağrının olduğu ilk 48 saat süresince bel bölgesini sıcak tutmak ağrının hafifletilmesinde yardımcı olabilir. Bu bölgeye uygulanacak sıcak kompres ile hastanın rahatlanması sağlanmaktadır. Kas spazmı veya batma şeklinde ortaya çıkan ağrılar için, belin altını sıcak bir yastıkla desteklemek faydalı olmaktadır. Tüm bunların yanı sıra sıcak duş ve sıcak bitki çayları içmek de ağrıda önemli ölçüde azalma sağlayabilmektedir.

Diğer Uygulamalar

Bel fıtığı olan hastaların ortopedik ve beli destekleyen yatakta dinlenmesi gerekmektedir. Sunta veya tahtanın üzerine 3-4 kat battaniye serilirse bu da uygun bir yataktır. Yatış pozisyonu sırtüstü ve bacaklar kırık şekilde olmalıdır. Yüzüstü yatmak bel ağrısının daha da kötüleşmesine sebep olmaktadır. Uzman hekim tarafından önerilen ağrı kesici, kas gevşetici krem ve ilaçlar da özellikle başlangıç safhasındaki bel fıtığı ağrılarında önemli ölçüde yarar sağlamaktadır. Uzun mesafe araç kullananların dik bir şekilde oturmaları, beli desteklemeleri ve saatte bir mola vermeleri fıtıklaşmanın daha da kötüleşmesini önlemektedir. Aşırı kilolu hastaların ise diyet yaparak ve zayıflayarak omurgaya binen yükü hafifletmeleri bel fıtığı kaynaklı ağrıların daha da azalmasını sağlamaktadır. Uygun dönemde bel kaslarını güçlendirecek egzersizler ve spor yapmak yaşanan rahatsızlığı önemli ölçüde azaltır. Uzman hekim tarafından önerilen egzersizler bel fıtığının daha da kötüleşmesini engeller.

By

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir