Beli Ağrıyanlar Nasıl Yatmalı?
21
Ara

Beli Ağrıyanlar Nasıl Yatmalı?

Bel ağrısı bulunan kişilerin otururken, ayakta dururken ya da yatarken dikkatli olması gerekir. Omurgaya baskı yapmayacak bir duruşa sahip olmak bel ağrısını çabuk geçirmenize yardımcı olur. Kaliteli ve konforlu bir uyku uyumak için yapılması gerekenlere harfiyen uyarak bel ağrısından daha kolay kurtulabilirsiniz.

Doğru Yatış Pozisyonu

Her insan farklı bir şekilde uyur. Ancak nasıl uyursanız uyuyun bel ve omurgayı destekleyecek şekilde uyumanız önemlidir. Yastıksız uyumak, sert bir zeminde yatmak ya da yüksek yastık kullanmak genellikle bel ağrılarının artmasına neden olur. Vücudun doğal kıvrımlarını koruyarak yatmak en rahat şekilde uyumanıza yardımcı olur. Yan yatarken dizlerin arasına ufak bir yastık yerleştirmek, sırt üst yatarken bel bölgesinin desteklendiğinden emin olmak doğru yatış pozisyonunuza katkıda bulunur.

Doğru Yatak Seçimi

Kaliteli bir uyku ve yüksek bel desteği sağlamak için tercih edilecek yatak herkes için farklıdır. Yatak seçimi kişisel olduğu için mutlaka deneyerek alınması tavsiye edilir. Yatak denerken göz önünde bulundurmanız gereken unsurlar arasında yatağın sağladığı destek ön plandadır. Eğer yatak vücudun doğal duruşuna uyum sağlayacak yapıdaysa tercih edilebilir. Çok yumuşak ya da çok sert yatakları tercih etmemek gerekir. Çok yumuşak yataklar kolayca gereğinden fazla çöktüğü için doğal duruşun bozulmasına neden olur. Çok sert yataklar da bel boşluğunu doldurmayacağı için bel ağrısı oluşmasına neden olabilir.

Kendinize Göre Seçim Yapın

Sırt üstü yatmak, ortopedik yastık kullanmak gibi öneriler bel ağrısı şikayeti olanlara sıkça verilir. Ancak kişinin rahat hissettiği şekilde uyuması en önemlisidir. Eğer yan yatarak uyumak isteniliyorsa bacaklar arasına bir yastık koymak ve dizleri hafif kıvırmak yeterli olacaktır. Uyurken bel rulosu kullanmak da yatış pozisyonuna göre belinizin destek almasına yardımcı olur. Yastık seçiminde de mutlaka kişinin rahat ettiği yastığı seçmesi önemlidir. Yastıksız yatmak boyun bölgesinin desteksiz kalmasına neden olacağı için tavsiye edilmez. Eğer kişi yastık kullanmak istemiyorsa bir havluyu rulo yaparak boyun bölgesine destek sağlamalı ve böyle uyumalıdır.

By

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir