Dar Kanal Ameliyatı Sonrası Bakım
18
Haz

Dar Kanal Ameliyatı Sonrası Bakım

Omurganın vücut için üç önemli işlevi bulunmaktadır. Vücudu dik tutma, sağa, sola, öne ya da arkaya doğru hareket sağlama ve omurilik sinirlerini koruma omurganın üç önemli görevidir. Omurga aynı zamanda bir binanın taşıyıcı kolonu gibi vücudu taşımakta ve üzerine önemli miktarda yük binmektedir. Omurgayı oluşturan bir çok element bulunmaktadır. Ortasında ise omurilik ve sinir elemanlarının yer aldığı omurilik kanalı bulunmaktadır. Sağlıklı bir omurilik kanalı çapının ortalama genişliği 17-18 milimetre civarındadır. Bu çapın daralması dar kanal rahatsızlığına neden olmaktadır. Özellikle çapın 10 milimetrenin altına inmesi ileri seviye kanal daralmasına işaret etmektedir. Kanal daralması dejenratif bir rahatsızlıktır ve genellikle yaşla birlikte ortaya çıkmaktadır.

Dar Kanal Ameliyatı

Dar kanal ameliyatında kullanılan yeni nesil minimal invaziv , vidasız yöntemler sayesinde ameliyat vidalı operasyonlara göre daha kısa sürmektedir. Ayrıca hastanın durumuna göre genel anestezi yerine epidural anestezi de tercih edilebilmektedir. Minimal invaziv yöntemin kullanıldığı vidasız dar kanal ameliyatlarında birincil hedef vücuda mümkün olduğunca düşük seviyede müdahale etmektir. Bu da operasyonun son derece nazik ve emniyetli olmasını sağlamaktadır. Ameliyatta daha az kanama ve yumuşak doku hasarı olmaktadır. Omurganın anatomik yapısının bozulmaması, kanala içten girilmesi ve vida gibi enstrümanların kullanılmaması bu tekniğin getirdiği en büyük avantajlardan bazılarıdır.

Ameliyat Sonrası Bakım

Mikroteknikle İnternal Dekompresyon yöntemi ile ameliyat sonrası süreç son derece konforlu ve kısa sürmektedir. Ameliyat olan kişi aynı gün ayağa kalkabilmekte ve sağlık durumuna göre bir gün sonra taburcu olabilmektedir. Operasyonu takip eden 2 hafta sonrasında ise genellikle günlük hayata dönmekte bir sakınca bulunmamaktadır. Operasyonda vücuda vida yerleştirilmediği için hasta daha rahat etmekte, bel hareketleri daha serbest olmakta ve ikinci bir operasyona pek gerek duyulmamaktadır. İyileşme operasyonun hemen ardından başlamakta ve etkileri anında ortaya çıkmaktadır. Rahatsızlığın neden olduğu ağrı ise yaklaşık 3-4 aylık süreçte azalarak ortadan kalkmaktadır.

By

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir