Dar Kanal Hastalığı Risk Grubundaki Meslekler
10
Kas

Dar Kanal Hastalığı Risk Grubundaki Meslekler

Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan bir araştırmaya göre sırt problemlerinin %20’si mesleklerden kaynaklanmaktadır. Özellikle uzun süre ayakta sabit durmayı, sürekli aynı pozisyonda oturmayı ve ağır kaldırmayı gerektiren işlerde dar kanal görülme olasılığı daha fazladır. Ayrıca stresli ve rutin işlerin yapıldığı meslekler de bu risk grubundaki meslekler arasında yer almaktadır. Bu tarz işlerde görev alan çalışanların diğer meslek gruplarına göre daha fazla önlem alması ve daha bilinçli hareket etmesi gerekmektedir. Alınacak önlemler ile dar kanal başta olmak üzere birçok hastalığın önüne geçmek ya da ilerlemesini yavaşlatmak mümkündür.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Risk altındaki meslek gruplarında çalışan kişilerin yapması gereken bazı şeyler bulunmaktadır. Sürekli olarak aynı pozisyonda oturarak çalışan kişilerin gün içerisinde biraz hareket etmesi, yirmi dakikada bir ayağa kalkıp bir iki dakika yürümesi, ergonomik sandalye veya koltuk kullanması ve sırt desteğini sağlayan yastıkları tercih etmesi bel ile ilgili problemlerin azalmasını sağlayacaktır. Tüm gün ayakta durması gereken kişilerin doğru duruş pozisyonunu belirlemesi, arada yürüyüş yapması ve bazı esneme hareketlerini ihmal etmemesi dar kanal hastalığının ilerlemesinin yavaşlatılmasında önemli rol oynamaktadır. Bel hastalıklarında en riskli grup şoförlerdir. Sürekli olarak oturmaları ve sarsıntıya maruz kalmaları birçok sağlık problemine neden olmaktadır. Bu nedenle şoförlerin rahat bir oturma düzeninin olması ve her fırsatta esneme hareketleri yapması, molalarda kısa yürüyüşler gerçekleştirmesi son derece önemlidir. Ayrıca ağır kaldıran kişilerin de doğru ve güvenli bir şekilde eşya kaldırması alınacak önlemler arasında bulunmaktadır.

Bel Fıtığı ve Dar Kanal Neden Karıştırılır

Bel fıtığı ve dar kanal rahatsızlığının belirtileri birbirine oldukça benzerdir. Bu nedenle teşhisin uzman bir doktor tarafından yapılması son derece önemlidir. Her iki rahatsızlık da bacak bölgesinde ağrı, hissizlik, güç kaybı ve uyuşukluk ortaya çıkartabilir. Dar kanal rahatsızlığı genel olarak ayaktayken daha şiddetli ağrıya sebep olur. Hasta oturduğunda ya da öne doğru eğildiğinde ise geçici bir rahatlama hisseder. Dar kanal rahatsızlığının bu belirtileri genellikle her iki ayakta birden görülürken bel fıtığının belirtileri sıklıkla tek bir ayakta hissedilir. Ancak bel fıtığı kaynaklı şikayetler bazen her iki ayakta da meydana gelebilmektedir.

By

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir