Dünyada Baş Ağrısından Sonra En Sık Rastlanan Ağrı: Bel Ağrısı
23
Ara

Dünyada Baş Ağrısından Sonra En Sık Rastlanan Ağrı: Bel Ağrısı

Bel ağrısı dünyada en çok rastlanan ağrılardan birisidir. Bel ağrısı denildiği zaman ilk akla gelen hastalık bel fıtığı olsa da aslında bel ağrısı pek çok nedenden dolayı oluşabilir. Günlük hayatın koşuşturmasında ani hareket etmek, yanlış oturmak ve yanlış davranmak çok sık yapılan hatalar olduğu için bel ağrıları da sıkça ortaya çıkmaktadır.

Bel Ağrısının En Çok Görülen Nedeni

Bel ağrısı dünyada baş ağrısından sonra en çok rastlanan ikinci ağrı tipidir. Dünyadaki insanların yaklaşık olarak %80’inin hayatında en az bir kez yaşadığı bel ağrısı, oldukça yaygındır. Genellikle 30 ila 45 yaş aralığında sıkça ortaya çıkan bel ağrısı en çok 60 yaş üzeri kadınlarda görülür. Bel ağrısına neden olan çok sayıda farklı rahatsızlık olsa da bel ağrısının en genel nedeni yanlış hareket yapmaktır. Duruş bozukluğu, uzun süre hareketsiz kalmak ya da ayakta sabit durmak, ağır kaldırmak ve ani hareket etmek bel ağrısının temel nedenleri arasında yer almaktadır. Eğer bel ağrınız 2 günden uzun sürüyorsa mutlaka bir uzmana muayene olmanız gerekir. Daha fazla süren ve dönemsel olarak şiddetlenen bel ağrılarının altında farklı nedenler olabilir.

Bel Ağrısına Neden Olan Hastalıklar

Bel ağrısı çok sık görülen bir ağrı türü olmasının yanı sıra farklı hastalıkların belirtisi de olabilir. Bel ağrısı uzun sürüyorsa, giderek şiddetleniyorsa, ufak bir hareket sizi hareketsiz bırakıyorsa ya da ağrının şiddeti sürekli değişiyorsa bu durumun altında farklı bir hastalık olabilir. Doğumsal anomaliler bel ağrısına neden olabilir. Bunun yanı sıra travmaya bağlı omurga kayması, yumuşak doku yaralanması ya da kırıklar da ağrıya neden olur. Bel fıtığı, duruş bozukluğu, kireçlenme, romatizmal rahatsızlıklar, kemik erimesi ya da dar kanal da bel ağrısına neden olan rahatsızlıklar arasında yer alır. Böbrek, karaciğer, mide ve diğer iç organ rahatsızlıkları da bel bölgesinde ağrı oluşmasında etkilidir. Omurgaya yayılmış ya da omurgada başlayan kanserler ve bel bölgesinde bulunan iyi huylu tümörler de bel ağrısı oluşmasına neden olabilir.

By

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir