Hamilelikte Bel Ağrısı Olanların Dikkatine
24
Eki

Hamilelikte Bel Ağrısı Olanların Dikkatine

Hamile kadınlarda bel ağrısının ortaya çıkma oranı %75 civarındadır. Bu durumda her 100 hamile kadından 75’inde görülen bel ağrısı sıklığı ile hamilelik döneminde normal karşılanan bir ağrı olsa da mutlaka dikkat edilmesi gerekir. Hamilelikte meydana gelen bel ağrılarının büyük bir kısmı doğum sonrasında ortadan kaybolur. Hamileliğin genel olarak 2. trimester döneminde yoğunlaşan bel ağrıları bu dönemde az da olsa bel fıtığından dolayı ortaya çıkabilmektedir. İkinci trimester ile yoğunlaşan bel ağrılarının en temel nedeni omurga, kuyruk sokumu ve pelvis kemiklerinin taşıdığı yükün bebeğin gelişimi ile birlikte artmasıdır. Hamilelik sürecinde salgılanan hormonların da bu ağrılarda rol oynadığı düşünülmektedir.

Hamilelik Sürecinde Dikkat Edin

Hamilelik süreci kadınların vücudunda oldukça temel değişimlerin yaşandığı önemli bir süreçtir. Hamilelik boyunca kadın vücudundaki hormon değişimleri eklemlerde iltihaplanma ihtimalini arttırır. Bu nedenle bel ağrısı ortaya farklı şekillerde çıkabilir. Gebelik boyunca bel ağrısı bazen şiddetlenerek devam eder. Bunun nedeni ise bebeğin her geçen gün daha çok büyümesi ve taşıma sürecindeki baskının artmasıdır. Hamilelik sırasında bel fıtığı olma riski az da olsa vardır. Bel fıtığına neden olan etmenler bu süreçte fazlalaştığından daha dikkatli olmak gerekir.

Hamilelikte ani başlayan ve bel bölgesinin biraz aşağısında meydana gelen ağrılar erken doğum habercisi olabilir. Bel ağrısı ile birlikte kanama varsa mutlaka doktora gitmeniz ve kontrollerin yapılması önemlidir.

Hamilelikte Bel Fıtığından Nasıl Korunulur?

Hamilelik bel bölgesindeki baskının arttığı, hormonlar nedeni ile vücudun daha savunmasız kaldığı özel bir dönemdir. Bu dönemde bel fıtığı ihtimalini azaltmak için doktor tarafından önerilen egzersizleri yapmak, ani hareketlerden kaçınmak hamilelikte bel fıtığı riskini azaltır. Daha dikkatli bir şekilde yaşadığınız sürece hamilelikte bel fıtığı oluşma riskini olabildiğince azaltmanız mümkündür.

Hamilelikte Bel Ağrısını Azaltmanın Yolları

Vücudunuzda meydana gelen değişimlerle birlikte ortaya çıkan bel ağrısını azaltabilirsiniz. Bu dönemde çevresel etmenleri en aza indirmek bel ağrısının azalmasında etkilidir. Konforlu bir yatak kullanmak, bel bölgesini destekleyerek oturmak, rahat ayakkabılar kullanmak, yan yatarak uyumak, doktor tarafından onaylanan egzersizler yapmak, aşırı kilo almamak bel ağrısının azalmasını sağlar. Hamilelikte bel ağrısı tedavisinde kısıtlı yöntemler uygulanmaktadır. İlaç tedavisi ya da fizik tedavi hamilelik için risk oluşturabilecek düzeyde ise tercih edilmez. Bu nedenle kendinizi yormamaya, sağlıklı beslenmeye ve doğru hareketler yapmaya dikkat etmeniz gerekir.

By

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir