Omurilik Kanal Daralmasına Etkisi Olan Hastalıklar Nelerdir?
12
Kas

Omurilik Kanal Daralmasına Etkisi Olan Hastalıklar Nelerdir?

Omurilik kanal daralmasına neden olan şeyler ikiye ayrılmaktadır. Bunlar doğumsal nedenler ve edinsel nedenlerdir. Edinsel nedenler başka bir rahatsızlığa bağlı olarak ortaya çıktığı gibi yaşlanma sonucu da görülebilmektedir. Sonradan meydana gelen rahatsızlıklar sonucu dar kanal hastalığının ortaya çıkması edinsel bir durumdur. Özellikle omurgada meydana gelen tümörler hayati önem taşır. Omurgada oluşan kırıklar, bel kayması ya da travma da omurilik kanal daralmasına sebebiyet verebilmektedir. Bazı durumlarda Paget hastalığının da dar kanala neden olduğu bilinmektedir. Bu rahatsızlık ilk başta herhangi bir belirti göstermeyebilir. Ancak bölgede sinir elemanlarına baskı meydana geldiğinde dar kanal belirtileri de ortaya çıkmaya başlar.

Omurilik Kanal Daralması Teşhisi

Dar kanal teşhisi konurken birinci öncelik hastanın hikayesidir. Hastanın yürüyüşünde meydana gelen değişiklikler önemli belirtilerdir. Ağrıların ve uyuşuklukların görüldüğü yerler, bu yerlerde meydana gelen kramp ya da uyuşma gibi rahatsızlıklar da teşhisin konmasında önemli rol oynar. Dar kanal hastalığının teşhisinde muayeneye yardımcı olarak MR, tomografi ya da röntgen gibi görüntüleme cihazları da kullanılmaktadır. Normal bir kanalın çapı 12 milimetre ya da daha fazla iken, dar kanal rahatsızlığında bu çap 10 milimetrenin altına kadar inebilmektedir. Teşhis konulduktan sonra, hastalığın bulunduğu evreye göre tedavi yöntemine karar verilmektedir.

Dar Kanal ve Bel Fıtığı

Dar kanal hastalığının teşhis edilmesi uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilmelidir. Bu hastalık sonucu ortaya çıkan rahatsızlıklar bel fıtığının belirtileri ile kolay bir şekilde karıştırılabilmektedir. Doğru teşhisi koymak için doktorun tecrübesi de çok önemlidir. Dar kanal rahatsızlığı olan kişiler özellikle öne doğru eğildiklerinde, kanal daha fazla genişlediği için rahatlama hissederler. Bu durumun özellikle belirtilmesi teşhis koyarken doktora yardımcı olmaktadır.

By

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir