Omurilik Kanal Daralmasından Fizik Tedavi ile Kurtulmak Mümkün mü?
11
Haz

Omurilik Kanal Daralmasından Fizik Tedavi ile Kurtulmak Mümkün mü?

Dar kanal tedavisi genel olarak konservatif ve cerrahi olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Rahatsızlığın durumuna göre ilk olarak konservatif tedavi yöntemleri tercih edilmekte ancak bu yöntemler ile herhangi olumlu bir gelişme elde edilemediği taktirde cerrahi yöntemler tercih edilmektedir. Konservatif tedavi yöntemleri arasında istirahat, ilaç tedavisi, fizik tedavi ve egzersiz gibi seçenekler yer almaktadır. Bu tedavi yöntemlerinin uygulanması sonucunda belirtilerin hala ortadan kalkmadığı ya da daha da şiddetlendiği durumlarda ise cerrahi tedavi yöntemleri tercih edilmektedir. Konservatif yöntemler kanalın daralmasına neden olan bozulmayı ortadan kaldırmamaktadır ancak rahatsızlığın neden olduğu belirtilerin hafiflemesine yardımcı olmaktadır.

Fizik Tedavi

Fizik tedavi yöntemleri ile rahatsızlığın belirtilerinin şiddetini hafifletmek ve ilerleme hızını düşürmek mümkün olabilmektedir. Fizik tedavi ile omurga çevresinde kaslarda kan dolaşımı artar. Bel ve karın kaslarının güçlenmesi aynı zamanda omurga üzerine binen ağırlığın daha sağlıklı bir şekilde dağılmasını sağlar. Fizik tedavi uygulamalarından bazıları ise derinlerde yer alan dokuların ısıtılarak kasların gevşemesi ve sinirlerin üzerine binen basıyı hafifletme konusunda yararlı olur. Fizik tedavi genel olarak daralmanın meydana geldiği bölge ve etrafında yer alan kasların rahatlamasını sağlayarak hastanın yaşam kalitesini artırır. Ancak fizik tedavi ile kanal daralmasından tamamen kurtulmak mümkün değildir.

Diğer Konservatif Yöntemler

Rahatsızlığın ortaya çıkması ile beraber önerilen ilk tedavi yöntemi yatak istirahatidir. İstirahat ile beraber hastanın yakınmaları genellikle hafiflemektedir. Bu süreçte kullanılan ağrı kesici, anti-enflamatuar ve kas gevşetici ilaçlar daralmanın meydana geldiği bölgede ortaya çıkan ağrının kontrol altına alınmasını sağlamaktadır. Fizik tedavi seçeneği dışındaki bir diğer konservatif tedavi yöntemi ise spor ve egzersizlerdir. Bunların arasında en başta yüzme gelmektedir. Suyun kaldırma kuvveti ile omurga üzerine binen yük tamamen ortadan kaldırılmaktadır. Ayrıca vücudun esnemesini sağlayan hareketler; sırt, bel ve karın kaslarını güçlendirmeye yönelik egzersizler önemlidir.

By

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir