Omurilik Kanalı Kendiliğinden Daralır Mı?
14
Kas

Omurilik Kanalı Kendiliğinden Daralır Mı?

Omurilik kanal daralmasının en sık rastlanan nedenleri arasında yaşlanma yer almaktadır. Bu yüzden hastalığın belirtileri genel olarak 50 yaş ve üzeri kişilerde ortaya çıkmaya başlar. Yaşın ilerlemesi ile birlikte omurga kemiklerini birbirine bağlayan bağlarda kalınlaşma meydana gelir. Ayrıca omurganın arka kısmında yer alan faset eklemler ve omurga kemikleri üzerinde meydana gelen kireçlenme sonucu ortaya çıkan çıkıntılar omurilik kanalının daralmasına yol açar. Ayrıca omurga kemikleri arasında yer alan ve ön kısımda bulunan disk birleşenlerinin yıpranması sonucu omurlar arasındaki mesafelerin azalması ve omurilik kanalının kendiliğinden daralması görülür. Omurilik kanalı aynı zamanda kalıtımsal olarak ya da diğer hastalıklara bağlı olarak da daralabilir.

Omurilik Kanal Daralmasının Belirtileri

Omurilik kanalının daralması nedeniyle ortaya çıkan belirtiler kişiden kişiye göre farklılık gösterebilmektedir. Ayrıca daralmanın yaşandığı bölgeye bağlı olarak bacak ağrısı, bel ağrısı, bacaklarda güçsüzlük ve hissizlik ortaya çıkabilir. Bu hastalık sonucu ortaya çıkan ağrılar tipik bir şekilde kalçadan başlar ve diz bölgesine kadar ilerler. Ağrılar daha aşağıya kadar da yayılabilir. Ağrılar her ne kadar tek bacakta hissedilse de bazen iki bacakta birden de görülmektedir. Uzun süre ayakta kalmak, yürümek ya da sürekli olarak aynı şekilde oturmak dar kanalı bulunan hastalarda ağrının artmasına neden olabilmektedir. Omurilik kanal daralması olan hastalar genel olarak öne doğru eğilerek yürümeyi tercih etmektedirler. Bu pozisyonda kanal genişlediği için hastalarda geçici bir rahatlama meydana gelmektedir.

Tedavi Süreci

Hastalık teşhis edildikten sonra evresine göre tedavi yöntemine karar verilmektedir. Bu noktada doktorlar ameliyatı en son çare olarak tercih etmektedir. Henüz başlangıç seviyesinde olan rahatsızlıklarda ağrılar ilaçlarla kontrol altına alınabilmektedir. Ayrıca fizik tedavi ile beraber sırt ve karın bölgesinde yer alan kasları çalıştıran egzersizler tavsiye edilmektedir. Sinirlere gelen kan miktarını arttıran egzersizler daralma sonucu ortaya çıkan belirtilerin azalmasını sağlamaktadır. Daha ileriki seviyelerde ise ameliyat kaçınılmaz olmaktadır. Çünkü zaman geçtikçe omurilik kanalı daha çok daralmaktadır. Ameliyat genel olarak şikayetleri artmakta ve yaşam kalitesi düşmekte olan hastalar için tercih edilmektedir.

By

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir