Platinsiz Dar Kanal Ameliyatı
30
May

Platinsiz Dar Kanal Ameliyatı

Dar kanal rahatsızlığına her geçen yıl daha fazla kişide rastlanmaktadır. Özellikle vücudun bel bölgesinde meydana gelen bu rahatsızlık aynı zamanda hayat kalitesini de önemli ölçüde düşürmektedir. İçerisinden omuriliğin geçtiği bu kanalın belirli bir çapı bulunmaktadır. Çapın zaman içerisinde giderek küçülmesi dar kanal rahatsızlığına neden olmaktadır. Dar kanal rahatsızlığının ileri safhalarında bacaklarda felç ihtimali de bulunmaktadır. Bu nedenle dar kanal sorunu aşırı derecede ilerlemeden tedavi edilmelidir. Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle beraber farklı tedavi yöntemleri de ortaya çıkmaktadır. Yeni tedavi yöntemlerinin en büyük farkı ise eski tedavi yöntemlerine oranla hastanın daha konforlu olması, daha rahat bir ameliyat süreci yaşaması ve aynı zamanda ameliyat başarısının giderek artmasıdır.

Tedavi Yöntemleri

Kanalın çapında meydana gelen küçülmenin henüz başlangıç aşamasında olduğu zamanlarda genellikle ilaç tedavisi kişinin yakınmalarının kontrol altına alınmasına yardımcı olmaktadır. Anti-enflamatuar ve ağrı kesici ilaçlar kişinin günlük hayatında bir miktar yaşam kalitesini artırmasına yardımcı olmaktadır. Rahatsızlığın daha ileriki evrelerinde ilaç tedavisi tek başına yeterli kalmamaktadır ve fizik tedavi yöntemlerinin uygulanması gerekmektedir. Fizik tedavi yöntemi ile kişinin kaybettiği hareket kabiliyeti bazı hastalarda önemli ölçüde geri konabilmektedir. Ayrıca fizik tedavi yöntemi rahatsızlığın ilerlemesini yavaşlatmaktadır. Cerrahi dışı yöntemlerin başarılı olmadığı durumlarda ise cerrahi müdahale gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Modern Yöntemler

Teknolojinin hızlı bir şekilde gelişmesi ile beraber dar kanal ameliyatlarında alternatif yöntemler de uygulanabilmektedir. Bunlardan en sonuncusu ise platinsiz ameliyatlardır. Birçok insan için korkutucu olan bu ameliyatlar artık herhangi bir şekilde platin çubuk ya da vida kullanılmadan gerçekleştirilebilmektir. Mikrocerrahi yöntemler sayesinde operasyon çok küçük bir bölgeden gerçekleştirilebilmektedir. Kişinin vücuduna son derece az müdahale edilerek yapılan bu yöntemlerin eski uygulamalara göre birçok avantajı bulunmaktadır. Bunların en başında ise problemin herhangi bir şekilde platin çubuk ya da vida kullanımına gerek kalman çözülmesidir. Operasyon sonrası iyileşme süreci de daha kısa olmakta ve kişi açısından daha konforlu bir şekilde geçmektedir.

By

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir