Teknolojinin Bel Ağrısına Etkisi
25
Ara

Teknolojinin Bel Ağrısına Etkisi

Teknolojinin yaygınlaşmasıyla birlikte insanlar çok daha fazla teknolojik cihaz kullanmaya başladılar. Bu durum zaman kazanmak, işleri hızlı bir şekilde yapmak ve yeni nesil teknolojilerin avantajlarından yararlanmak için oldukça faydalı olsa da bazı dezavantajları da vardır. Eğer günlük hayatınızda yer verdiğiniz teknolojik cihazları doğru bir şekilde kullanmazsanız sağlığınız ile ilgili sorunlar yaşayabilirsiniz. Bel ağrısı başta olmak üzere, sırt ve boyun ağrısı, karpal tünel sendromu gibi pek çok sorunun temelinde duruş bozukluğu ve yanlış hareketler yatmaktadır.

Bel Ağrısından Kurtulmak İçin Oturuşa Dikkat

Bel ağrısı bulunan pek çok insanın masa başında uzun süre vakit geçirdiğini ya da ağır yük kaldırmak gibi işlerle uğraştığını düşünebiliriz. Elbette bel ağrısının altında çok daha farklı sebepler yatıyor olabilir. Uzman hekim muayenesi ile en doğru sonucu almak ve tedbirli bir şekilde hareket etmek fayda sağlar. Ancak bel ağrısı çekmeye başladığınız ilk birkaç gün istirahati deneyerek ağrınızın hafifleyip hafiflemediğini kontrol edebilirsiniz. Masa başında çalışan, uzun saatler boyunca bilgisayar karşında olan kişilerde bel, boyun ve sırt ağrısı ortaya çıkma oranı çok yüksektir. Bu kişilerin mutlaka doğru bir sandalyede, öne doğru eğilmeden, dik bir şekilde oturmaları önerilir. Duruş bozukluğunu düzelttikten sonra bel ağrısı halen devam eden kişilerin mutlaka uzman doktor tarafından muayene edilmesi gerekir. Uzun süreli akıllı telefon ve bilgisayar kullanımı duruş bozukluklarını tetikler. Bu noktada elektronik cihazları belirli aralıklarla kullanmak ya da kullanım esnasında duruşa çok dikkat etmek gerekir. Uzun saatler boyunca bilgisayar kullanan kişilerde bel ağrısının yanı sıra karpal tünel sendromu da sıkça görülür. Bu durumun önüne geçmek için kol kaslarını güçlendirecek hareketler yapmak gerekir.

Egzersiz Yapmanın Önemi

Teknoloji hayatımızın hemen her noktasında var ve onu doğru kullanmak gerekir. Faydaları olduğu kadar zararları da olan teknolojinin olumsuz etkilerinden kurtulmak için yapılması gerekenlerin başında egzersiz geliyor. Çalışma saatlerinizi parçalara ayırmanız, 20 dakika bilgisayar başında çalışıp 2 dakika ayağa kalkıp hareket etmeniz bel ağrılarınızın azalmasında etkili olacaktır. Boyun, sırt ve omurgayı rahatlatan hareketleri sandalyenizde otururken bile yapabilirsiniz. Günde birkaç dakikanızı ayırarak teknolojinin en büyük yan etkilerinden birisi olan ağrılardan kurtulabilirsiniz.

By

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir