Dar Kanal Hastalarının Günlük Hayatta Karşılaşabileceği Zorluklar
03
Haz

Dar Kanal Hastalarının Günlük Hayatta Karşılaşabileceği Zorluklar

Dar kanal hastalığına sahip olan kişilerin yaşam kalitelerinde belirgin bir düşüş yaşanır. Omurga kanalı içerisinden geçen sinirlere uygulanan bası sebebiyle düşen yaşam kalitesi kişiye hem fiziksel hem de ruhsal açıdan zarar verir. Bu nedenle erken teşhisin çok önemli olduğu hiçbir zaman unutulmamalıdır. İnsanın hareket mekanizmasının ekseni olan omurganın içinden geçen kanalın daralmasıyla ortaya çıkan dar kanal hastalığı kişinin hareket kabiliyetini kaybetmesine neden olabilecek etkiler gösterebilir.

Dar Kanal Hastalığının Fiziksel Etkileri

Dar kanal hastalığının ilk belirtileri arasında yer alan ve bacak bölgesinde ağrı, uyuşma, karıncalanma şeklinde kendini gösteren belirtiler yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir. Bu belirtilerle birlikte kişi hareketsiz kalmayı tercih eder. Ağrılarla birlikte yürümenin zorlaşması da hareketsiz kalmayı teşvik eder.

İlerleyen dönemlerde yürümede zorlanma ve yatağa bağımlı kalma gibi sorunlar ortaya çıkaran dar kanal hastalığında kişinin felç olması da yaşanabilecek zorluklar arasında yer alır. Felç geliştikten sonra ameliyatın da çözüm sunamaması bu durumda kişinin hayatının geri kalanını yatakta geçirmesine sebep olacağı anlamı taşımaktadır. Bu nedenle dar kanal hastalığında erken teşhis ve tedavi kişinin fiziksel sağlığını koruması ve konforlu bir şekilde yaşaması için çok önemlidir.

Dar Kanal Hastalığının Ruhsal Etkileri

Dar kanal hastalığı uzun vadede idrar veya dışkı kaçırma, cinsel işlevin bozulması gibi fiziksel sorunlara da neden olabiliyor. Bu sorunlar kişinin sosyal hayatına, ilişkilerine ve ruh sağlığına da olumsuz yönde etki edebiliyor. İdrar ve dışkı kaçırma sorunu kişinin sosyal hayatını sekteye uğratırken daha içe kapanık ve mutsuz olmasına neden oluyor. Bu duruma bağlı olarak ortaya çıkabilecek depresyon ise dar kanal hastalığının tehisini geciktirebilmektedir.

Cinsel işlev bozukluklarını da beraberinde getiren dar kanal hastalığı bu noktada bazen kişinin eşi ile arasında sorunlar yaşanmasına neden olabilmektedir. Kendine olan güvende azalma, sosyal çevreye karşı istemsizce geliştirilen agresif davranışlar ve tüm bu belirtilerin yarattığı fiziksel yorgunluk bir araya geldiğinde ortaya dayanılmaz bir durum çıkabilmektedir.

By

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir