Dar Kanal Hastalığı Ağrı Yapar mı?
01
Haz

Dar Kanal Hastalığı Ağrı Yapar mı?

Bel fıtığı, kireçlenme, skolyoz gibi rahatsızlıkların belirtileri ile benzer belirtilere sahip olan dar kanal hastalığında ayırıcı tanının önemi çok büyüktür. Özellikle ağrı odaklı yakınmaların başlangıç aşamasında yoğun olduğu bu rahatsızlıkta kişinin tıbbi geçmişinin detaylı bir şekilde alınması, fiziksel muayenenin yanı sıra görüntüleme yöntemleriyle de sorunun tespit edilmesi gereklidir.

Ağrıları Görmezden Gelmeyin

Özellikle yaşa bağlı ortaya çıkan dar kanal hastalığında ortaya çıkan ilk belirtiler arasında yer alan bacak ağrısı kolayca görmezden gelinebilir. Yaşa bağlı olarak kişinin bacak, kol, bel gibi bölgelerde ağrı hissetmesi normaldir. Ancak dar kanal hastalığında da tıpkı bel fıtığında olduğu gibi ağrı ilk belirtiler arasında yer almaktadır.

Bacak bölgesinde başlayan ağrı zamanla uyuşma karıncalanma gibi sorunlarla birleşebilir. Dar kanal hastalığının ilerleyen dönemlerinde ise bu ağrı dayanılmaz olur ve kişi destek almadan 500 metre öteye yürüyemez hale gelir. Bu rahatsızlığın ilk belirtilerinden birisi olan ağrı çoğu zaman bel fıtığı ile karıştırılabilir.  Söz konusu karışıklıkla birlikte yanlış teşhis konulması olasıdır. Dar kanal hastalığı uzun vadede felç gibi sorunlara neden olabileceği için bacak bölgesinde meydana gelen sürekli ağrıların mutlaka incelenmesi gerekir.

Her Yaştan İnsan Dikkat Etmeli

Dar kanal hastalığı genellikle belirli yaştan sonra sıkça ortaya çıkan bir sorudur. Özellikle yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkan ağrılarla ve bel fıtığı ile karıştırılan belirtileri olan dar kanal hastalığında erken teşhisin önemi hiçbir zaman unutulmamalıdır. Genç yaşlarda, travma, doğumsal anomali veya skolyoz gibi sorunlara bağlı olarak ortaya çıkan dar kanal hastalığının daha kolay teşhis edildiğini söylemek mümkün.

Dar kanal hastalığı uzun vadede ilerleyebilen ve kişinin yaşamını olumsuz etkileyen rahatsızlıklardan birisidir. İdrar ve dışkı kaçırma, yürüyememe ve hatta felç gibi sonuçları olan bu hastalığın teşhisi genç ya da yaşlı fark etmeksizin mutlaka erkenden yapılabilmedir. Bu nedenle kişinin yaşı ne olursa olsun özellikle yürürken ya da ayaktayken hissettiği bacak ağrılarını görmezden gelmemeli ve mutlaka bir uzman doktora danışmalıdır.

By

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir