Dar Kanal Hastalığı Risk Grupları
09
Eki

Dar Kanal Hastalığı Risk Grupları

Omurilik kanalında meydana gelen dejenerasyonlar ve diğer nedenlerle kanalın daralması ve geçen sinirlere baskı yapması sonucunda ortaya çıkan rahatsızlığa dar kanal hastalığı adı verilir. Rahatsızlık doğumdan itibaren görülebileceği gibi edinsel durumlar ile de meydana gelebilir. Dar kanal hastalığı en çok 50 yaş ve üzerindeki kişilerde ortaya çıkar. Daha genç yaşta rahatsızlığın ortaya çıkma ihtimali de vardır. Doğumsal bozukluklar ve travma nedeniyle de dar kanal hastalığı görülebilir.

Dar Kanal Riski Taşıyanlar

Yaşlılık dar kanal hastalığının en önemli nedenleri arasında yer alır. Bu nedenle kişiler yaşlandıkça dar kanal riski artar. Osteoartrit ve romatoidartrit omurgayı etkileyen iki artrit çeşididir. Artritin en sık görülen çeşitlerinden birisi olan osteoartrit orta yaş ve üzeri kişilerde daha çok ortaya çıkar. Kronik bir şekilde eklemleri etkileyen osteoartrit kartilaj doku tabakasında meydana gelir. Bu durumda aşırı kemik gelişimi görülür ve durumdan etkilenen faset eklemleri ve diskler dar kanalın ortaya çıkmasına neden olabilir. Osteoartrit teşhisi ya da şüphesi olan kişiler dar kanal hastalığı için de risk grubunda yer almaktadır. Romatoid, osteoartritin aksine genellikle daha genç insanları etkiler. Eklem fonksiyonlarını sinovial membranı bozarak etkileyen bu rahatsızlık dar kanal hastalığının ortaya çıkmasına neden olabilir.

Dar Kanalı Tetikleyen Durumlar

Dar kanal sadece eklemlerde meydana gelen rahatsızlıklara bağlı ortaya çıkmaz. Omurgada bulunan tümörler bölgede inflamasyona ve doku büyümesine neden olabilir. Bu büyüme sonucunda omurilik kanalındaki sinirlere baskı artar ve dar kanal hastalığı ortaya çıkmış olur. Omurga kırıkları, bel kayması ya da çeşitli kazalara bağlı bölgede meydana gelen travmalar da hastalığı tetikleyebilir. Kemiklerin büyümesine neden olan ve kronik bir rahatsızlık olan paget hastalığı da dar kanalın ortaya çıkmasında etkili olabilir.

Dar kanal hastalığı kişinin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen ve uzun vadede hareket etmesini imkansız hale getiren bir rahatsızlık olduğu için mutlaka erken teşhis edilerek tedavi edilmelidir.

By

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir